Naujienos

BIOSOLFarm: Ūkininkų rankose – raktas į tvarią ateitį

 

„Žemės ūkis yra bene didžiausias žaidėjas čia - žaliosios energetikos srityje, nes žaliava yra jūsų rankose, mieli ūkininkai”, - buvo pasakyta garsiai ir pakartota net kelis kartus trečiadienį kovo 5 d. Rietavo turizmo ir verslo informacijos centre tarptautinio projekto BIOSOLFarm renginyje „Žalioji energija ūkiuose – naujovės, parama ir politika“ metu. 

Čia susirinkusius ūkininkus ir visus, kam aktuali žaliosios energijos tema pasveikino Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro direktorė ir projektų vadovė Laima Dockevičienė: „Bendraudamas su ūkininkais girdžiu įvairių skaudulių ir nuogąstavimų, bet taip pat jaučiu didelį susidomėjimą žaliosios energetikos sprendimais. Tikiuosi, kad šis renginys padės mums visiems geriau suprasti esamą situaciją ir rasti būdų, kaip kartu kurti tvaresnį ir energetiškai saugesnį žemės ūkį Pietų Baltijos regione“.

Renginio metu aptartos žaliosios energetikos naujovės – efektyvesni energijos gamybos ir naudojimo sprendimai, paramos galimybės ūkininkams – finansavimo šaltiniai ir jų panaudojimas, politiniai ir reguliaciniai pokyčiai – kaip prisitaikyti prie naujų reikalavimų, regiono poreikiai – atvira diskusija su ekspertais ir ūkininkais apie energetinę nepriklausomybę.

Projektą BIOSOLFarm pristatė pagrindinis projekto partneris Gdansko technologijos universiteto projekto vadovė Iwona Kopczyńska. Pasak jos, projektas prasidėjo apie 2022 m. kuomet itin aiškiai pasaulyje pasijuto energijos nestabilumas dėl centralizavimo. „Norėjosi aiškesnių perspektyvų mūsų ūkininkams dėl decentralizacijos galimybės bei alternatyvių resursų paieškos. Taip ir gimė idėja šiam žaliosios energetikos projektui, - kalbėjo I.Kopczyńska. - Yra labai svarbu suvesti žmones ir vystyti jų pajėgumus”.  

Projekto veiklos apima ir atsinaujinančios energijos potencialo vertinimą regiono ūkiuose, atsižvelgiant į įvairius duomenis, siekiant identifikuoti optimalius sprendimus. Vienas iš jų – Rietavo savivaldybėje.

Projekto eigoje išnagrinėjus praktinius atvejus partnerių šalyse ir parengus energijos ir CO2 balansus, toliau bus kuriamos strategijos ir verslo modeliai, skirti įveikti kliūtis ir išnaudoti turimą potencialą. Bus vykdomi praktiniai sprendimų kūrimo darbai, kurie turėtų palaikyti energetikos valdymą ir optimizuoti energijos naudojimą.

„Mūsų pagrindinis tikslas - sukurti įrankį, kad juo galėtų pasinaudoti kiekvienas ūkis ir sutaupytų energijai skirtus kaštus, - kalbėdama apie pridėtinę projekto vertę Lietuvai ir Rietavui akcentavo Lietuvos maisto eksportuotojų asociacijos (LitMEA) tarptautinių projektų vadovė Laura Uturytė. - Šis įrankių rinkinys turi padėti priimti sprendimus dėl energijos valdymo, švarių energijos technologijų įgyvendinimo ir esamų energijos sistemų optimizavimo bei galimos naudos ūkiams, įdiegus sukurtus sprendimus, atsižvelgiant į ekonominius, ekologinius ir socialinius veiksnius“.

Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus patarėjai Loretai Golubevaitei pristačius BŽŪP paramos žaliosios energijos gamybai ūkiuose įrankius, sulaukta daug klausimų. Ūkininkai teiravosi, kodėl parama teikiama tik jauniems verslininkams (ūkininkams) ir tokiu nedideliu intensyvumu. „Juk visi supranta, kad tik veiklą pradėjęs ūkininkas negali turėti nei didelių finansų, nei galimybės didelėms investicijoms”, - apie siauras galimybes pasinaudoti siūloma parama kalbėjo susirinkę ūkininkai. 

„Kaip auginsime globalioms krizėms atsparias ateities visuomenes ir ekonomikas?“ - savo pranešime klausė Žaliosios politikos instituto prezidentas, Pasaulio biomasės energetikos asociacijos valdybos narys Remigijus Lapinskas. Retorinių klausimų, verčiančių susimąstyti, kaip patys galime prisidėti plėtojant žaliąją energetikos ekonomiką pranešėjas negailėjo:  kodėl vystome tik draudimų ir reguliavimo politiką,  kodėl nesiūlome konkrečių modelių?

UAB „Solitekas“ Lietuvoje vykdomasis direktorius Tadas Visockas kalbėjo apie galimybes iš savo ūkio saulės energijos pagalba gauti dar ir pridėtinės vertės, o UAB „Greenup“ direktorius Karolis Bužinskas bendrai ir konkrečiai pateikė saulės elektrinių vystymo Lietuvoje galimybes.

Lietuvos Respublikos energetikos viceministras Airidas Daukšas minėjo, kad ministerija girdi ūkininkus ir vertina visas įmanomas valstybės paramos atsinaujinančiai energetikai: galimybes bei naudą ūkininkams. Jis pristatė Energetikos ministerijos inicijuotas ir artimiausioje ateityje planuojamas inicijuoti paramos priemones, kuriomis galėtų pasinaudoti ir ūkininkai.

Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis iškėlė atvirą klausimą diskusijai apie atliekų tvarkymą, kurias palieka ir žaliosios technologijos: kas ir kaip jas utilizuos. 

Renginio moderatorius LitMEA direktorius Giedrius Bagušinskas atkreipė dėmesį į tai, kad Rietavas užsienyje yra girdimas kaip itin patikimas partneris ir prilyginamas sostinei. „Dažnai užsienio partneriai pasiteiravę apie šalį, kuriai atstovauja, išgirsta: Lietuva - tai ta šalis, kurioje yra ir Rietavas“, - komentavo legendas apie Rietavo turizmo ir verslo informacijos centrą. G.Bagušinskas. Jam antrino ir Interreg VI-A Pietų Baltijos programos Informacinio biuro Vilniuje Komunikacijos ir projektų vadovė Nijolė Šmitaitė, kuri apie Centro veiklą taip pat pirmiausiai išgirdo užsienyje.

Rietavo turizmo ir verslo informacijos centras yra vienas iš partnerių, vykdant BIOSOLFarm projektą Lietuvoje. BIOSOLFarm(angl. South Baltic Farms – an essential part of renewable energy systems) –  tarptautinis Pietų Baltijos Interreg programos projektas, kuriuo siekiama pagerinti energijos vartojimo efektyvumą ūkiuose, kad būtų padidinta energetinė sauga ir paskatintas perėjimas prie atsinaujinančių išteklių.

BIOSOLFarm projektas skirtas įvertinti Pietų Baltijos ūkių potencialą prisidėti prie atsinaujinančių ir žaliųjų energetikos sistemų. Pagrindinis tikslas - skatinti švarios energijos naudojimą žemės ūkyje.
Finansuojama Interreg Pietų Baltijos programos 2021-2027 /Europos regioninės plėtros fondo, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir projekto partnerių lėšomis.
Daugiau informacijos apie projektą rasite čia: https://www.rietavovic.lt/projektai/projektas-biosolfarm-south-baltic-farms-an-essential-part-of-renewable-energy-systems-pietu-baltijos-ukiai-esmine-atsinaujinancios-energetikos-sistemos-dalis/id-34

Projekto partneriai lankėsi moderniame Tomo Skieraus ūkyje ir UAB „Rietavo veterinarine sanitarija“.

 

Ankstesnės naujienos

Renginys SPARČIAU Į REGIONO SĖKMĘ 2025-03-06 Renginys SPARČIAU Į REGIONO SĖKMĘ
Rietavo turizmo ir verslo informacijos centras kviečia Telšių regiono savivaldybės atstovus, tarybos narius, verslininkus ir kitus suinteresuotus asmenis į reikšmingą renginį apie bendradarbystės ir inovacijų centro vystymą Rietave, Telšių regione. Šis renginys suburs vietos ir tarptautinius ekspertus, kurie dalinsis įžvalgomis apie inovacijų ekosistemas, tarpvalstybinių centrų sėkmės veiksnius bei galimybes Telšių regione.
Plačiau
Startavo BIOSOLFarm renginys Rietave! 2025-03-05 Startavo BIOSOLFarm renginys Rietave!
Vakar tarptautinio projekto partneriai atvykę į Rietavą vizitą pradėjo pažintimi su ūkininku Artūru Jurkumi bei jo ūkio veikla. Artūro Jurkaus šeimos ūkis yra atrinktas pagal projektą BIOSOLFarm atlikti atsinaujinančios energijos potencialo vertinimą ūkyje, atsižvelgiant į įvairius duomenis, siekiant identifikuoti optimaliausius sprendimus. Tokie ūkiai yra atrinkti ir partnerių šalyse. Rietave - A. Jurkaus ūkis.
Plačiau
BIOSOL Farm renginys 2025-02-13 BIOSOL Farm renginys
Kviečiame ūkininkus ir visus, kam aktuali žaliosios energijos tema, dalyvauti tarptautinio projekto BIOSOL Farm renginyje, kuris skirtas žaliosios energetikos naujovėms, paramos galimybėms ir politinei reguliacinei aplinkai aptarti.
Plačiau